مقاله های علمی و پژوهشی و درسی

مقاله ی آموزشی 

موضوع ارائه شده در مورد: بهداشت خانواده دوشنبه هشتم بهمن ۱۳۸۶ 17:8

روشهاي پيشگيري از بارداري

 

«       قرصهاي تركيبي (LD ,HD و تري فازيك )

توضیح روش

یکی از بهترین و مطمئن ترین روشهای جلوگیری از حاملگی قرص های خوراکی ( LD وHD و تری فازیک ) می باشد مصرف این قرص ها هر روزه بوده و در ابتدای ازدواج نیز از مناسبترین روشها است .

  «نحوه مصرف

اولین قرص باید در پنج روز اول قاعدگی (روز اول تا پنج ) خورده شود برای اطمینان بیشتر بهتر است که مصرف آن از روز اول  خونریزی قاعدگی شروع گردد قرص در ساعت خاصی از شبانه روز تا پایان بسته 21 عددی خورده می شود مصرف بسته بعدی را پس از یک فاصله هفت روزه آغاز نمائید مهم نیست که شروع بسته بعدی در کدام یک از روزهای قاعدگی شما باشد مهم این است که بعد از اتمام یک بسته قرص ، تا شروع بسته بعدی هفت روز فاصله باشد . این قرص ها در شش ماه اول بعد از تولد کودک توسط مادری که شیر خود را به کودک می دهد نباید مصرف شود چون این قرص ها مقدار شیر مادر کم می کند .

اما اگر مادر پس از زایمان به فرزند خود شیر ندهد می تواند مصرف این قرصها را سه هفته بعد از زایمان آغاز نماید .

این قرص ها را می توان در پنج روز اول بعد از سقط آغاز نمود .

  «در چه مواردی نمی توان از قرص هاي ضد بارداری استفاده نمود ؟

در مواردی مثل احتمال حاملگی ، سرطان پستان  ، خونریزی غیر طبیعی از رحم ، سردردهای شدید ، بیماریهای قلبی و اختلالات خونی ، بیماریهای کبد و کیسه سفرا ، فشار خون بالا ، بیماری قند ، صرع ، افسردگی شدید و خانم های سیگاری بالای 35 سال با مصرف 15 نخ سیگار در روز  و یا مصرف قلیان نباید قرص های جلوگیری از بارداری مصرف شود .

 «چه عوارضی ممکن است با مصرف قرص به وجود آید ؟

در ابتدای مصرف قرص ممکن است لکه بینی ، سر درد، تهوع و استفراغ پیش آید این عوارض معمولا بعد از 3 ماه بر طرف می شود و لازم نیست مصرف قرص را قطع کنید . افزایش وزن و حساسیت پستانها از دیگر عوارض مصرف قرص ها هستند .

 «اگر خوردن قرص فراموش شد چه باید کرد ؟ (قرص LD و HD)

در صورت که یک شب خوردن قرص را فراموش کردید تا شب بعد هر گاه به یاد آوردید قرص فراموش شده را بخورید و یا شب بعد دو قرص یک جا بخورید

اگر دو شب پشت سر هم خوردن قرص را فراموش کردید در دو شب بعد هر بار دو قرص خورده شود و بقیه قرص ها را طبق معمول ادامه داده و تا یک هفته از یک روش کمکی دیگر مثل کاندوم نیز استفاده کنید

در صورت فراموشی بیش از دو قرص خوردن بقیه قرص ها ( روزی یک عدد ) را ادامه دهید و به مدت یک هفته از روش کمکی دیگر نیز استفاده کنید بلافاصله پس از اتمام این بسته مصرف بسته بعدی را بدون فاصله آغاز کنید

 « توجه : از مصرف قرص به صورت یک شب در میان و یا یک ماه  در میان خود داری کنید چون خطر حاملگی وجود دارد

بعد از قطع مصرف قرص قدرت باروری سریعا بر میگردد و در صورت تمایل حاملگی اتفاق می افتد

فراموشی مصرف قرص تری فازیک :

در صورت فراموشی مصرف یکی از قرص ها در زمان مقرر  و به خاطر آوردن آن در کمتر از 12 ساعت  پس از زمان همیشگی ، بلافاصله آن قرص مصرف و بقیه قرص ها در موعد مقرر خورده خواهد شد  

در صورت فراموشی مصرف یکی از قرص ها در نوبت مقرر و به خاطر آوردن آن پس 12 ساعت از زمان همیشگی قرص فراموش شده خورده نشده ولی مصرف بقیه قرص ها طبق برنامه ادامه می یابد در این موارد حتما باید از یک روش کمکی دیگر ( مثل کاندوم ) به منظور جلوگیری از بارداری تا پایان بسته استفاده شود

نکته : استفراغ به فاصله یک تا دو ساعت بعد از خوردن قرص ( یک قرص از یک بسته دیگر ) خورده شده و مصرف قرص های بسته اصلی در زمان مقرر ادامه یابد در صورت تداوم اسهال و استفراغ شدید ضمن مصرف قرص در زمان مقرر ، روش کمکی آغاز شده و استفاده از آن تا یک هفته بعد از اتمام بیماری ادامه خواهد یافت .

« قرص شیر دهی (لاینسترنول )

قرص شیر دهی ، قرص خوراکی پیشگیری از بارداری بوده که مادران شیر ده تا شش ماه بعد از زایمان می توانند از آن استفاده کنند

« زمان شروع و استفاده از قرص شیردهی

1-      در صورت قاعده نشدن مادر شیرده و تغذیه انحصاری شیر خوار با شیر مادر مصرف قرص شش هفته بعد از زایمان آغاز خواهد شد

2-      در صورت بازگشت قاعدگی و تغذیه انحصاری با شیر مادر ، مصرف قرص باید در پنج روز اول قاعدگی و ترجیحا  روز اول شروع شود .

هر بسته قرص شیر دهی دارای 28 قرص بوده که باید هر شب یک عدد از آن راس ساعت معینی خورده شود . شروع مصرف بسته بعدی بلافاصله پس از پایان بسته قبلی است .

فراموشی مصرف قرص شیر دهی

هر قرص شیر دهی باید سر ساعت مشخصی خورده شود اگر یک قرص کمتر از سه ساعت فراموش شد هر زمان به یاد آورده شود باید خورده شود و مصرف بقیه قرص ها سر ساعت خودش خورده شود

و اگر فراموشی قرص بیش از سه ساعت طول بکشد هر زمان که به یاد آمد قرص فراموش شده باید خورده شود و بقیه قرص ها سر ساعت خودش خورده شود و تا دو روز از یک روش کمکی مانند کاندوم استفاده شود ولی اگر مصرف دو قرص فراموش شود باید به محض به یاد آمدن قرص های فراموش شده یکجا خورده شده و بقیه قرص ها ادامه یافته و تا هفت روز از روش دیگر مثل کاندوم استفاده شود . در صورت فراموشی بیش از دو قرص باید مشاوره برای انتخاب روش مناسب دیگر صورت گیرد .

عارضه قرص ، خونریزی نامرتب رحمی است که در ماههای اول مصرف دیده شده و دو تا سه ماه پس از آغاز مصرف قرص از بین رفته و یا کاهش مییابد .

 

کاندوم :

کاندوم پوششی است پلاستیکی که بر روی آلت کشیده می شود و علاوه بر پیشگیری از بارداری از انتقال بیماریهای آمیزشی نیز جلوگیری می کند . کاندوم قابل استفاده در هر گروه سنی است و بلافاصله بعد از زایمان قابل استفاده می باشد و وسیله ای می باشد که بر روی شیر دهی اثری ندارد .

« نکته های قابل استفاده در مصرف کاندوم

در هر بار نزدیکی از یک کاندوم جدید استفاده می شود و قبل از مصرف از سالم بودن آن اطمینان حاصل کرده و قبل از اینکه نزدیکی آغاز شود باید کاندوم روی آلت کشیده شود باید طوری روی آلت کشیده شود که تمام آن را بپوشاند و فضای کوچکی در انتهای آن باقی بماند تا مایع منی در آن جمع شود در صورت پارگی کاندوم باید از کاندوم جدید استفاده شود .

« روش اورژانسی

اگر پس از نزدیکی متوجه سوراخ یا پاره شدن کاندوم شدید برای جلوگیری از یک حاملگی نا خواسته تا سه روز (72 ساعت ) از روش اورژانس به صورت زیر استفاده کنید

در صورتی که اگر قرص HD در اختیار دارید دو عدد در اولین فرصت و دو عدد 12 ساعت بعد خورده شود

و اگر قرص LD در اختیار دارید چهار عدد در اولین فرصت و چهار عدد در 12 ساعت بعد استفاده شود

 و اگر قرص تری فازیک در اختیار دارید چهار عدد قرص سفید در اولین فرصت و چهار عدد قرص سفید 12 ساعت بعد مصرف شود

و اگر قرص لولوژسترول در اختیار دارید یک عدد قرص در اولین فرصت و 12 ساعت بعد یک عدد قرص دیگر از همین بسته مصرف شود .

این روش نباید در هر ماه بیش از یک بار استفاده شود . ممکن است با مصرف این قرص ها حالت تهوع و استفراغ  ، اختلال قاعدگی و سر درد و سر گیجه حاصل شود که فرد باید در مورد بی خطر بودن این مسئله آگاهی داشته باشد .

 

 آمپول      DMPA

آمپول هاي تزريقي يكي ديگر از روش هاي موثر از بارداري هستند و در دوران شيردهي نيز مناسب بوده و تاثيري بر شيردهي ندارند. و اين روش براي خانم هاي لاغر و خانم هايي كه مصرف روزانه قرص برايشان مشكل است مفيد است.

نحوه استفاده از آمپول

آمپول جلوگيري اولين بار در پنج روز اول قاعدگي در عضله باسن يا بازو فرد تزريق شده و به فرد توصيه مي شود تا يك هفته از يك روش كمكي مانند كاندوم نيز استفاده كند . و نوبت بعدي 3 ماه بعد يا 90 روز بعد تكرار مي شود.

6هفته بعد از زايمان نيز ميتوان از اين روش استفاده كرد.

عوارض جانبي آمپول

در اختلال قاعدگي به صورت لكه بيني و يا قطع قاعدگي و در بعضي خانم ها به صورت افزايش وزن و سر درد و تغييرات در خلق و خو همراه است.

آزمايش ها و معاينه هاي لازم قبل از استفاده از اين روش شامل: اندازه گيري وزن و قد و ثبت فشارخون مي باشد.

 

 

وسیله داخل رحمي یا IUD :

 

آی ، یو ، دی یا دستگاه داخل رحمی وسیله ای است کوچک از جنس پلاستیک که برای جلوگیری از حاملگی در داخل رحم قرار داده می شود.

این روش برای بسیاری از خانم ها از جمله خانم هایی که تعداد فرزند کافی دارند و استفاده روزانه از قرص برای آنها مشکل است مناسب می باشد .

این روش وقتی در رحم قرار میگیرد به مدت 10- 8 سال باعث جلوگیری از حاملگی می شود و احتمال حاملگی با این روش کم است .

« چه زمانی می توان آی ، یو،  دی ، گذاشت ؟

در مدت خونریزی ماهیانه در پنج روز اول قاعدگی و شش هفته پس از زایمان طبیعی یا سزارین

قبل از بکارگیری آی ، یو ، دی باید فرد از نظر عفونت دهانه رحم چک شودو تست غربالگری سرطان دهانه رحم (پاپ اسمیر ) را انجام دهد

و بعداز گزاردن آی ، یو ، دی باید در ماه اول پس از پایان خونریزی ماهیانه و سپس 3 ماه بعد و بدنبال آن هر 6 ماه یکبار جهت معاینه و کنترل مراجعه کرده وفرد حتما رعایت نظافت دستگاه تناسلی را انجام دهد .

بستن لوله های رحمی (توبکتومی ) TL

بستن لوله های رحمی در خانم ها یک عمل ساده و بی خطر است اين روش به علت دايمي بودن و اثر بخشی بالا وعدم نیاز به یاد آوری و مراجعه مکرر و نداشتن عارضه برای سلامتی فرد مناسب است سن مناسب لوله بستن بالای 35 سال می باشد

 

 

«       نکته های مهم >>

بایستی قبل از TL ضمن مشاوره به زن و شوهر در مورد کم بودن احتمال موفقیت پرهیزينه و دشوار بودن عمل جراحی برگشت توانایی باروری تذکر داد . این روش برای زوجینی که خانواده خودرا از نظر تعداد فرزند کامل نموده و از زندگی با ثباتي بر خوردار ند مناسب است قبل از عمل بایستی رضایت متقاضی خدمت و همسر کسب شود . و لازم است با توجه به فاکتورهای سن ، تعداد فرزند و سن فرد متقاضی در اتخاذ تصمیم مناسب کمک شود .

« بستن لوله های در مردان ( وازکتومی )

وازکتومی یا بستن لوله ها در مردان یک روش دائمی جلوگیری از بارداری است که به مدت 20-5 دقیقه با یک عمل جراحی سرپائی انجام میگیرد این روش برای خانواده هایی که قصد بچه دار شدن ندارند مناسب است .

وازکتومی عوارض خاصی ندارد نکته مهم این است که قدرت باروری بلا فاصله از بین نمی رود و خطر حاملگی وجود دارد  بنابر این باید 3 ماه بعد از عمل از نظر نبودن اسپرم در مایع منی آزمایش منی داده شود در این مدت تا گرفتن نتیجه آزمایش روش مطمئن استفاده کنید برای اطمینان از موفقیت کامل عمل یک ما بعد از آزمایش اول مجددا آزمایش منی تکرار شود .

تهيه شده توسط افرادمهدی قوجاپور | لينک ثابت |عكس روز
موضوعات

تبريز: اميد به نظر شما


به خاطر تو